eltop
Mobile Version


KSFlag
Home
KEA History
APPENDIX VIII -- Presidents Of The Kansas Elks Association
Information

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       
ORDER DATE NAME LODGE
1st 1906-07 *Chas. M. Irwin Wichita     Organizer of the KANSAS ELKS ASSOCIATION
2nd 1907-08 *A. C. Malloy Hutchinson
3rd 1908-09 *F. M. Harris Ottawa
4th 1909-10 *A. S. Buzzi Wichita
5th 1910-11 *A. W. Kipke Emporia
6th 1911-12 *H. I. House Wichita
7th 1912-13 *W. J. Curtis Topeka
8th 1913-14 *Augustus Sharpe Coffeyville
9th 1914-15 *L. W. Johnson Pittsburg
  1915-16 *L. W. Johnson Pittsburg
10th 1916-17 * John M. Price Atchison
11th 1917-18 *C. H. House Arkansas City
12th 1918-19 *W. O. Anderson Topeka
13th 1919 *L. C. Lakin Fort Scott   Resigned to enter service in World War I
14th 1919-20 *H. Glenn Boyd Wichita
  1920-21 *H. Glenn Boyd Wichita
15th 1921-22 *G. Edd Perdew Hutchinson
16th 1922-23 *L. F. Goerman Newton
17th 1923-24 *Ray K.Hart Independence
18th 1924-25 *Thos. Elcock Wichita
19th 1925-26 *W. H. McCone Lawrence
20th 1926-27 *J. J. Griffin Iola
21st 1927-28 *E. L. Kreuter McPherson
22nd 1928-29 *J. M. Houston Newton
23rd 1929-30 *F. W. McDonald Lawrence
24th 1930-31 *Walter Reed Gage Manhattan
25th 1931-32 *Fred M. Brown Newton
26th 1932-33 *L. Timken Augusta
27th 1933-34 *W. R. McCormick Pittsburg
28th 1934-35 *Wayne H. Lamoreux Great Bend
29th 1935-36 *J. J. Ryan Goodland
30th 1936-37 *J. C. Broadley Pittsburg
31st 1937-38 *Wm. D. Reilly Leavenworth
32nd 1938-39 *Fred D. Straley Topeka
33rd 1939-40 *J. J. Hess El Dorado
34th 1940-41 *Forest E. Link Pratt
35th 1941-42 *Sid E. Patterson Augusta
36th 1942-43 *Leonard Wood Salina
37th 1943-44 *Ben W. Weir Pittsburg
38th 1944-45 *Clyde Sterling Great Bend
39th 1945-46 *W. C. Hunsinger Lawrence
40th 1946-47 *J. O. Kuhn Garden City
41st 1947-48 *Ray L. Johnsmeyer Manhattan
42nd 1948-49 *Fred H. Kelly Salina
43rd 1949-50 * Joe M. White Topeka
44th 1950-51 *Roscoe Moore Great Bend
45th 1951-52 *Milton Stoffer Ottawa
46th 1952-53 *Clarence E. Klein Goodland
47th 1953-54 *Carl Pingry Pittsburg
48th 1954-55 *Raymond M. Green Salina
49th 1955-56 *F. T. Picka Lawrence
50th 1956-57 *Tom H. Lowman McPherson
51st 1957-58 *K. F. Gascoigne Topeka
52nd 1958-59 *Glenn E. Edwards Wellington
53rd 1959-60 *Lloyd Chapman El Dorado
54th 1960-61 *Gerald R. Murray Garden City
55th 1961-62 *Lyell F. Rathbone Manhattan
56th 1962-63 *Millard E. Pike Wichita
57th 1963-64 *John T. Kirkwood Galena
58th 1964-65 *Floyd W. Davis Phillipsburg
59th 1965-66 *K. R. Larrick Augusta
60th 1966-67 *Lowel Rise Pratt
61st 1967-68 *Cliff Lyon Hiawatha
62nd 1968-69 *W. Harold Young Salina
63rd 1969-70 *Virgil Howey Galena
64th 1970-71 *A. H. Lorentz Beloit
65th 1971-72 *George S. Tracy Manhattan
66th 1972-73 *R. B. Deffenbaugh Leavenworth
67th 1973-74 *Robert L. Earnest Russell
68th 1974-75 *Raymond R. Friederich Chanute
69th 1975 *Walter E. Shannon Pratt
70th 1975 *H. Keith Mossman El Dorado
71st 1975-76 *Dale Mitchell Iola
72nd 1976-77 *Ralph W. Dockstader, Jr. Beloit
73rd 1977-78 *Larry Meyer Leavenworth
74th 1978-79 *Don Hebert Concordia
75th 1979-80 *Clarence Strickland Ottawa
76th 1980-81 *Garland L. Mountz Wellington
77th 1981-82 *Ron Gabbert Junction City
78th 1982-83 Robert Carson McPherson
79th 1983-84 Eugene Bauer Clay Center
80th 1984-85 *Howard F. Houk Salina
81st 1985-86 *Dr. Jack M. Dickson El Dorado
82nd 1986-87 *Ernest V. Wood Wichita
83rd 1987-88 *John T. Slayman Osawatomie
84th 1988-89 *Leo C. Hatcher Goodland
85th 1989-90 James D. Hinson Iola
86th 1990-91 *Harlo Regier Hutchinson
87th 1991-92 *Raymond C. Baer Clay Center
88th 1992-93 Charles E. Buechman Hoxie
89th 1993-94 *John M. Cramer Parsons
90th 1994-95 Fred A. Badders Pratt
91st 1995-96 Larry Whisenhunt Topeka
92nd 1996-97 Walt Linthacum Goodland
93rd 1997-98 Herbert E. Matlock, Jr. Chanute
94th 1998-99 Charles W. Lester Wichita
95th 1999-2000 Lorenze Karmann Clay Center
96th 2000-2001 *Lynn Wickizer Russell
97th 2001-2002 Ron Atkinson Galena
98th 2002-2003 *Gary Ash Newton
99th 2003-2004 *Richard Stuckey Topeka
100th 2004-2005 James Malone Russell
101st 2005-2006 Frank Springer Chanute
102nd 2006-2007 Ron Larson Newton
103rd 2007-2008 Gary Wilson Atchison
104th 2008-2009 Gary Hindman Salina
105th 2009-2010 Tony Nash Parsons
106th 2010-2011 Carl Billings Garden City
107th 2011-2012 Carl Lindsey, Jr. Overland Park
108th 2012-2013 Ken Schaffer Hoxie
109th 2013-2014 Larry Cure Galena
  110th 2014-2015 Victor Symons Liberal  
  111th 2015-2016 James Capper Overland Park  
           
           
           
           
                                         * Deceased  
QUICK LINKS
FAQ
Photo Gallery
State Major Project
Links
Calendar
Lodges
The Beginning
Membership
Become An Elk
News
Presidents Welcome
Convention
Leadership Seminar
Presidents Committees
1st VP Committees
2nd VP Committees
Ladies Committees
KEA Officers
GL Officers
Ladies Officers
Site Map
Grand Exalted Ruler's Blogelk
Make comments to: Webmaster                                     © Kansas Elks Association, 2009 All Rights Reserved